Toolkit

Obrazek użytkownika jsobiecki

Każdy programista używa takich narzędzi, z którymi pracuje mu się najlepiej, czasami organizacje narzucają je z góry. Niemniej, nagminnie obserwowałem, jak programiści, skupiając się na zaawansowanych i skomplikowanych narzędziach, często pomijali pewne mniej rozpowszechnione funkcje, które w teorii są wszystkim znane i każdy wie, do czego służą. Jedną z nich jest polecenie gita: git bisect.

Obrazek użytkownika jsobiecki

Wprowadzenie

W poprzedniej części tego cyklu przybliżyłem sposób pracy z kontenerami i gotowymi obrazami. Co jednak zrobić, gdy istniejące obrazy nie spełniają do końca naszych potrzeb?

Czy jesteśmy skazani na żmudną zmianę konfiguracji, instalacje pakietów za każdym razem, gdy korzystamy z takiego „prawie gotowego” obrazu? W poprzednim poście pokazałem polecenia docker commit jako możliwość zapisywania stanu obrazów. Na dłuższą metę nie jest to jednak rozwiązanie wygodne, jak np. śledzić zmiany, które zostały wprowadzone wraz z wykonaniem tego polecenia?

W tym wpisie pokażę sposób budowania obrazów od (prawie) podstaw, jak można je współdzielić w zespole / szerszej społeczności oraz jak można zautomatyzować ten proces przez integrację z serwisem Github.

Obrazek użytkownika jsobiecki

W poprzedniej części tego mini-cyklu opisałem narzędzie oraz ideę, jaka za nim stoi. W tej części zaprezentuję podstawy pracy z obrazami i kontenerami, podstawowymi cegiełkami pracy z Dockerem. Pokażę jak uruchomić przykładową aplikację, oraz podstawowe operacje, na które pozwala nam nasz interfejs.

Obrazek użytkownika jsobiecki

Każda osoba, która pracuje z wieloma projektami, które mogą wymagać pewnych subtelnych różnic w konfiguracji środowiska, na pewno spotkała się z potrzebą zarządzania zmian w jego ustawieniach. Instalacja wszystkich bibliotek i serwerów bezpośrednio na maszynie deweloperskiej to proszenie się o kłopoty. Wirtualizacja rozwiązuje ten problem, ale wprowadza inne.

W tym wpisie przybliżę alternatywne rozwiązanie, które wolne jest od problemów wirtualizacji - Docker

Obrazek użytkownika jsobiecki

Jednym z pożądanych funkcji edytora kodu jest inteligentne, kontekstowe podpowiadanie składni kodu użytkownika. Zalety są powszechnie znane – nie trzeba wkuwać na pamięć listy metod, funkcji czy też całej dokumentacji bibliotek, z których korzystamy.

Często spotykałem się z opinią, że tego typu funkcje dostępne są tylko w dużych środowiskach IDE, a przydatność tej funkcji jest na tyle ważna, że dyskwalifikuje użycie bardziej tradycyjnych edytorów (np. ViM) do poważnej pracy programistycznej. W tym wpisie pokażę że można mieć tą funkcję także w lekkich edytorach

Subskrybuj Toolkit